Pastaruoju metu Didžiosios Britanijos svaras pasiekė vienas stipriausių pozicijų euro atžvilgiu, o kursas pakilo iki 1,212 EUR už 1 GBP. Šis reiškinys atspindi keletą pagrindinių ekonominių ir politinių veiksnių:
1. Didžiosios Britanijos ekonominis stabilumas
Nepaisant geopolitinių ir ekonominių iššūkių, Didžiosios Britanijos ekonomika 2024 m. parodė stipresnius nei tikėtasi augimo rezultatus. Ypač išryškėjo bankų sektoriaus atsparumas bei eksporto atsigavimas. Didėjantis pasitikėjimas šalies ekonomine politika taip pat padėjo svarui stiprėti.
2. Euro zonos ekonominės problemos
Euro zonos ekonomikoje buvo juntamas lėtesnis augimas, kurį lemia aukštos energijos kainos ir centrinio banko vykdoma griežtesnė pinigų politika. Dėl to investuotojai mažina savo rizikas euro zonoje, ieškodami stabilesnių valiutų, tokių kaip svaras.
3. Palūkanų normų skirtumai
Didžiosios Britanijos centrinis bankas (Bank of England) tęsė agresyvų palūkanų normų kėlimą, siekdamas suvaldyti infliaciją, tuo metu, kai Europos centrinis bankas buvo atsargesnis. Aukštesnės palūkanų normos Didžiojoje Britanijoje skatina užsienio investuotojus laikyti svaro rezervus, stiprinant jo kursą .
4. Investuotojų elgsena
Finansų rinkose pastebėta padidėjusi paklausa Didžiosios Britanijos obligacijoms ir kitoms svaru denominuotoms investicijoms. Dėl to kyla valiutos paklausa ir jos vertė lyginant su euru.
Svarbu suprasti, kad valiutų kursai gali kisti dėl daugelio priežasčių, įskaitant netikėtus geopolitinius įvykius ar ekonominius duomenis. Nors dabartinis svaro stiprumas atrodo tvarus, ateities perspektyvas lemia tiek Europos, tiek Didžiosios Britanijos centrinės bankų sprendimai ir pasaulinės ekonomikos tendencijos.
Jūsų Valiuta24.lt